Phar Lap

19. července 2008 v 12:52 | Mikalk@→Webmaster |  Velikáni z koňského světa
Podobně jako 5. dubna roku 1932 obletěla rychlostí blesku celý svět zpráva o smrti fenomenálního Phar Lapa, vítěze 35 dostihů včetně Melbourne Cupu v roce 1930 v rámci své čtyřleté kariéry, konec října 2006 přinesl nové informace k této po dlouhá desetiletí nevyřešené záhadě.
Nejvýraznější čtyřnohá hvězda daleké Austrálie všech dob, mohutný ryzák Phar Lap, neměl ve svém působišti konkurenci a tak odjel dobývat svět do Ameriky. Poté, co navzdory zdravotnímu handicapu obstál v pohádkově bohatém Aqua Caliente handicupu v Mexicu, čekala ho další cesta za slávou v Kalifornii. K dalšímu startu již nedošlo, protože "Big Red", jak byl valach označován, odcválal za záhadných okolností do koňského nebe v Menlo Parku. Tahle historie je všem, kteří se alespoň okrajově o osudy slavných koní zajímají, dostatečně známá nejenom z literatury, ale také zásluhou zfilmovaného příběhu.
Nejenom Australané byli po celých 74 let přesvědčeni, že jejich hvězda byla otrávena. I navzdory faktu, že vyšetřující orgány nikdy oficiálně tuto domnělou tezi, kvůli které dokonce někteří radikálové po své vládě požadovali vyhlášení války Americe, jako příčinu náhlého skonu ryzého bojovníka neuznali.
Když se v červnu 2006 jihoaustralský vědec a univerzitní expert dr. Ivan Kempson zavřel na tři dny do laboratoře v Chicagu s týmem svých amerických kolegů a ponořil do rozboru vzorků Phar Lapovy srsti a žíní speciální metodou (pomocí synchrotonu), zburcoval velký počet celosvětových médií. Znovu a znovu byli osloveni pamětníci z řad trenérů, veterinářů i jezdců, aby se k tomuto opětovně otevřenému tématu vyjádřili.
Již v roce 2000 vnesla do kauzy zastřené rouškou tajemství svěží vítr kniha "Phar Lap". Autoři Geoff Armstrong a Peter Thompson se opírali o podložená fakta některých veterinářů, zkoumajících všechny dostupné údaje o ryzákově úhynu. Tehdy dospěli k názoru, že důvodem skonu byla látka Duodenitis-Proximal.
Závěr nejnovějších průzkumů zveřejněných po dvacátém říjnu roku 2006 byl jednoznačný - ve vzorcích byl prokázán arzén. Na adresu tohoto sdělení dr.Kempson ovšem dodal, že ve 30.letech minulého století bylo velké procento koní léčeno přípravky obsahujícími uvedenou látku.
Také australský expert Percy Sykes míní, že v té době bylo až devadesát procent koní léčeno přípravky, ve kterých byl přítomen arzén. Podle jeho teorie kůň uhynul na následky stresového syndromu nazvaného Colitis X, který se projevuje zanícením tlustého střeva, průjmem i chrlením krve z plic. Zakladatel Sydney´s Randwick Equine Centre se navíc nechal slyšet, že by byl spíše překvapen, kdyby se v uvedeném období našel kůň, který by v těle stopy po arzénu neměl…
Podle periodika "The Australian" existují dvě základní teorie spjaté s Phar Lapovou smrtí. Buď byl otráven gangstery a nebo samotným Tommym Woodcockem, který svému miláčkovi "Bobymu" omylem do krmiva podal dvojnásobnou dávku Fowler´s Solution, tedy jakéhosi lektvaru, který měl udržet šampionovu formu a urychlit jeho regeneraci po náročném dostihu v Mexicu. Tento přesně naordinovaný "lék" by podle dohadů mohl obsahovat kromě arzénu také vysoce toxický derivát strychnin, znám jako NUX VOMICA. Dnes jsou obě zmiňované látky, tedy arzén i NUX VOMICA na seznamu zakázaných látek, ale ve válečných letech byly obě substance obecně používané.
Žokej Ray Higgins, který se účastnil filmového zpracování Phar Lapova příběhu po boku Woodcocka, se prý od jeho samotného dozvěděl, že byl kůň opravdu krmen práškem Fowler´s Solution. Takováto krmná dávka, ochucená medem kvůli odstranění hořkosti a zápachu a přelitá horkou vodou prý byla Phar Lapovi podávána v průběhu deseti dní.
Ale tuhle šílenou domněnku, která se z těchto údajů nabízí (tzn. že by sám Woodcock svého miláčka nevědomky otrávil), potlačil Stan Boyden, trenér pozdějšího vítěze Melbourne Cupu 1948 a posléze i jeho syn Lawrence. "Tommy udělal přesně to, co po něm bylo žádáno ze strany Harryho Telforda, ryzákova původního trenéra. Poslední věcí, které by se chtěl dopustit, je ublížit Phar Lapovi". Stan Boyden byl v době největší Phar Lapovy slávy jeho opatrovníkem a "řidičem". Údajně dokonce vlastní původní ručně psaný rozpis ke krmným dávkám pro Phar Lapa, ale ctí ho jako tajemství. On sám vyzkoušel povzbuzující látku jedinkrát a to v 60.letech na koni Strangeman. Stejný počet dní jako u Phar Lapa, tedy deset, mu ji aplikoval. A poté svého svěřence přihlásil do dostihu v Kilmore. Strangeman vyhrál. "Byl jsem šokován. Ale ne výsledkem, nýbrž tím, s jakou lehkostí můj kůň zvítězil".
Se svojí troškou do mlýna přišel i veterinář G.Pearcehy. Tvrdí, že Phar Lapovi bylo osudným požití otrávené trávy. Tohle měl tvrdit valachův veterinář Bill Nielsen. Tommy prý svého svěřence vyvedl ze stáje, aby si kousl zelené trávy, která byla postříkaná jedy na hubení hmyzu. Tvrzení Pearcehyho a jedna z lidových variant "vraždy" Phar Lapa kvůli strachu z krachu sázek v nadcházejícím dostihu v Kalifornii je ovšem nepodložené. V okamžiku, kdy se kůň v bolestech kácel k zemi, byl on ve městečku na drinku a celou situaci poněkud podcenil…
Pro Australany je Phar Lapova smrt námětem neustálých spekulací stejně tak, jako pro Američany otázka, kdo ve skutečnosti zastřelil J.F.Kennedyho nebo zabil Marylin Monroe. Všechny skutečnosti mají tedy jenom shodného jmenovatele: definitivní odpověď je prozatím v nedohlednu.
Díky moderním vědeckých technologiím alespoň víme, že byl Phar Lap skutečně otráven, ale zatím není bezpečně podloženo, kdo za jeho smrtí stojí. Vědci se shodují na výsledcích analýz, že smrtelná dávka se do jeho těla dostala 48 až 35 hodin před skonem.
Jeden příběh a tolik teorií. Právě se píše jeho další kapitola. Těm, kteří čekají na konečné a nezvratné objasnění této záhady, dr.Kempson ale vzkazuje: "Stoprocentní odpověď se patrně nikdy nedozvíme".
cesta do muzeaderby 1929Phar Lap a Tommy
Phar Lap Melbourne cup 30phar lap po Aqua calientePhar Lap v MexicuPhar LapPhar_Lap_wins_the_Melbourne_Cup 1930


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama