Horseball

2. července 2008 v 7:09 | Mikalk@→Webmaster |  Sporty
PŘI HORSEBALLLU JE TÝMOVÝ DUCH NEZBYTNÝ! S MÍČEM SI ČLOVĚK SÁM NEPORADÍ-DRUŽSTVO MUSÍ STÁT PŘI SOBĚ,NEROZLUČNĚ DRŽET POHROMADĚ.KŮN SE SVÝM JEZDCEM TVOŘÍ JEDINEČNÝ TANDEM.
ARGENTINSKÁ TRADICE:Horseball se hraje od 17.stol.Původně se místo míče používá mrtvá kachna v koženém vaku.Při hře bylo všechno dovoleno,a tak býval její průběh poměrně divoký a nebezpečný!Církev v r.1796 rozhodla hráče exkomunikovat a ty,kteří při hře neštastnou náhodou přijdou o život,nedovolí ani pohřbít.O dvě století později se předchůdce dnešního horseballu stal argentinským národním sportem.To už se hrál s koženým míčem s uchy.
Důležité je správné vybavení.Váš kůn potřebuje bandáže a zvony,vy sami musíte mít chrániče na kolena a ramena a jezdeckou helmu.

HORSEBALL V EVROPĚ:Teprve před 20 lety se tato hra dostala do Evropy.Například ve Francii byla vydána oficiální pravidla hry v roce 1978.A dnes už je v této zemi přes 400 horseballových družstev.V Německu však stále ještě není tato hra příliš rozšířena.
CÍL HRY:Pravidla hry se podobají pravidlům ragby-jsou v ní nahrávky a vhazovaní.Každé družstvo se snaží dosáhnout co možná nejvyššího počtu golů tím,že vystřelí míč do branky soupeře.Jezdci útočícího soupeře musejí cválat až k trestné čáře a přitom si mezi sebou navzájem přihrávat míč.Od tresné čáry se pak jeden z hráčů snaží vstřelit míš do soupeřovy branky.Protihráči samozřejmě dělají všechno pro to,aby v tom soupeři zabránili a míč mu sebrali.Spadne-li míš na zem,musejí ho hráči zdvihnout-nesmějí přitom ovšem sesednout s koně!
IDEÁLNÍ KŮN PRO HORSEBALL:TEMPERAMENTNÍ KŮN S MIMOŘÁDNĚ PEVNÝMI NERVY-PŘESNĚ TAK VYPADÁ SPRÁVNÝ KŮN PRO TUTO DISCIPLÍNU!
Nacválání z místa,náhlá zastavení,rychlé obraty a střídání cvalu-při horseballu musí kůn předvést stoprocentní nasazení.Ideální kůn na horseball je temperamentní,obratný a má lehký krok.Neměl by být příliš velký-jak by se člověk dostal k míči,kdyby seděl na obrovi s výškou v kohoutku 170 cm?Kůn musí být dostatečně chytrý a také přátelský vůči soukmenovcům.aby ho nevyvedlo z míry,když v průběhu hry docela často cválají koně velmi těsně vedle sebe.
CIT PRO MÍČ:Koně trénovaní pro horseball rychle získají jakýsi cit pro míč.Zpočátku jim sice ta divná poletující věc nahání trochu strach,zvláště když si to namíří přímo na ně.Koně zprvu odskakují do strany a snaží se utéct.Jakmile se začne s tréninkem,koně brzy pochopí ,že mají zůstat ,,na míči" a sami se pak snaží ,dostat se k němu co možná nejblíže.
Horseballový kůn musí být stabilní a dobře udržet rovnováhu,jen tak dokáže vyrovnávat náhlé přesuny váhy svého jezdce v průběhu rychlé hry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama