Výběr a koupě poníka

25. června 2008 v 15:13 | Mikalk@→Webmaster |  Jezdectví

Úvodem..

Vždy se vyplatí nekupovat hned prvního poníka, který je nám nabídnutý, i kdyby to byla zdánlivě výhodná koupě. Máme-li možnost poradit se se zkušeným chovatelem či veterinářem, vezměme ho na návštěvu sebou. Ten snáze odhalí případné exteriérové, povahové nebo zdravotní nedostatky. Hned od začátku bychom měli mít jasno v tom, k jakému účelu budeme poníka využívat a co od něj očekáváme. Abychom ho pak nemuseli za pár měsíců prodávat, protože neodpovídá našim požadavkům.

Velikost:

Poníků máme mnoho "velikostí", od 90 centimetrů vysokých shetlandů, až po 150 cm vysoké malé koně. Shetlandský pony s výškou pod metr je nejvhodnější pro první jízdy dětí. Může je vozit od dvou do osmi let (záleží na váze dítěte).
Pro starší děti, které již mají s poníky nějaké zkušenosti, je použitelný pony do 120 cm kohoutkové výšky.
Největší plemena poníků unesou na svém hřbetě i lehkého dospělého člověka a zastanou hodně práce.

Pohlaví:

Všeobecně platí, že je klidnější klisnička, ale i dobře vychovaný hřebeček, který má dostatek pohybu a není bujný z překrmení, může být příjemným společníkem. No a nebo valášek. Ti bývají levnější, a pokud neplánujeme mít hříbátka, je to ideální volba místo klisničky. I když s valášky malých plemen poníků se tak často nesetkáváme, protože hřebečci této velikosti se obvykle dají dobře zvládnout.

Věk:

Chovatelé z důvodu rychlého dosažení zisku prodávají odstávčata mnohem častěji, než starší hříbata. Jiní chovatelé nemají možnost hříbě nechat u sebe déle z důvodu nedostatku prostoru, či krmení. Proto je více nabízeno na prodej hříbě, než dospělý pony. Pokud plánujeme pořídit hříbě, měli bychom mít alespoň nějaké zkušenosti, aby nám poník "nepřerost" přes hlavu. Proto začátečníci vždy raději volí staršího a zkušeného ponyho.

Exteriér:

Vždy si necháme koně předvést a posuzujeme případné vady, včetně toho, zda nebudou ponymu bránit ve výkonu. Rozdíl je i mezi zimní a letní srstí. Určitě si všimnime, zda není poník zanedbaný a také to, v jakém prostředí žije.

Charakter:

Pokud kupujeme poníka pro děti, měl by být hodný. Zlozvyky se sice dají většinou odnaučit, ale chce to zkušenosti. Všimnime si, jak se poník chová ve svém boxu nebo stání, zda neklopí uši, nekope a nekouše, jak se chová k cizím lidem a k ostatním poníkům, nebo jiným zvířatům. Také je vhodné vyzkoušet poníka, zda se nechá snadno osedlat a ovládat. Agresivní poník nebude příjemným partnerem, proto pokud se nám zdá, že pony nemá nejlepší povahu, raději se poohlédněme jinde.

Užitečné rady:

Je dobré vědět, z jakého důvodu je pony prodáván, abychom ho zakrátko ze stejného důvodu neprodávali také. Při rozhodování nám určitě pomůže i stav poníka, zda je zanedbán nebo se jeví v dobré kondici a pohodě. Pokud máme pochybnosti o zdravotním stavu, trvejme na vystavení veterinárního potvrzení. Doporučujeme sepsat kupní smlouvu!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Lucy || tvé "drahé" SBéčko ×D Lucy || tvé "drahé" SBéčko ×D | Web | 26. června 2008 v 19:28 | Reagovat

Super :)

2 Koki→SB♥ Koki→SB♥ | E-mail | Web | 27. června 2008 v 12:14 | Reagovat

jj hezký :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama